1,5V li-ion baterie

Svou chemií se 1,5V baterie neliší od tradičních Li-ion baterií, jedná se o stejné 3,6V baterie, rozdíl je v tom, že je vložen speciální regulátor napětí, který nejprve hlídá stav baterie a tím zabraňuje přebíjení a přetopení navíc převádí napětí baterie na 1,5 voltu.

Při výběru baterie je třeba vzít v úvahu několik velmi důležitých aspektů, jinak zařízení, do kterého baterii vložíte, nebude fungovat, nebo může dokonce vyhořet, takže není na škodu si projít, na co si dát pozor při výběru správné baterie před nákupem během, ujistěte se, že se jí nedotýkáte!

Jedním z nejdůležitějších aspektů je velikost, tedy vybrat baterii o velikosti, kterou výrobce doporučuje pro dané zařízení, protože pokud si koupíte menší nebo větší, nevejde se, nedosáhne na póly nebo to bude chrastit, tak pokud je napsáno, pokud např. potřebujete 18650, tak si kupte ani menší, ani větší. Na co si ještě dát pozor, abychom si vybrali správnou baterii???

Seskupení podle velikosti

Mezi Li-ion články lze nejčastěji použít baterii 18650, ale běžné jsou i baterie 14500 a 26650 a v poslední době jsou k dostání i baterie 10440, 16340, 18350, 18500, 32650, ale především 21700, se začínají rozšiřovat (rozšíření posledně jmenovaných velmi podporuje fakt, že baterie této velikosti má mnoho elektrokol, navíc baterie vozů Tesla se skládají z baterií této velikosti, samozřejmě jich není málo) . V praxi tato čísla pokrývají velikost baterie, například pokud se podíváme na 18650, první dva znaky označují průměr článku, v našem případě 18 mm, a druhé dva znaky označují délku článku , což je 65 mm. Aby život nebyl tak snadný, velikost některých baterií se může od této lišit o několik mm, takže i když jsou 18650, mohou být stále 18,5 mm široké a dokonce 70 mm dlouhé, zvláště pokud jsou chráněny (více o tomto později slovo, co to znamená), takže stojí za to si před objednáním ujasnit, která baterie se hodí do kterého zařízení, které chcete použít.

Seskupování podle napětí

Niklové baterie mají jmenovité napětí 1,2 V, což v praxi znamená, že pracují mezi 0,8-1,4 V.
Baterie na lithiové bázi, ale s provozním napětím 1,5 V, byly vytvořeny jako náhrada předchozí skupiny, fungují mezi 1-1,8 V
Lithium-iontová s napětím 3,0 V (typicky ve velikostech CR2 a CR123)
Baterie LifePO4 s napětím 3,2 V
Li-ion s napětím 3,6 V (mezi 2,8 a 4,2 V)

Nejsou zaměnitelné, proto nedávejte 3,6V baterii do zařízení, které očekává 1,2V zařízení, protože to dopadne špatně. 1,5 V baterie snadno zničí běžnou 1,2 V nabíječku. Ale můžete například dát 3,0 V baterii do nabíječky dimenzované na 3,2 V, ale větší rozdíl už není důvod.

Seskupování podle materiálu

V současné době jsou na trhu dva hlavní typy baterií, niklové (1,2 V) a lithiové. (3,7 V)

Li-ion

V současné době jsou nejběžnější lithium-iontové baterie (také je převážně prodáváme), a to z několika důvodů:

baterie vyrobené z lithia jsou mnohem lehčí a odolnější než baterie na bázi niklu
Žádný paměťový efekt
Pomalu ztrácí náboj
I vybitý článek dokáže dodat minimálně 2,8 V oproti 1-1,25 V NiCd nebo NiMH akumulátorům, i když není dobré jej ponořit pod 3 V, protože je to na úkor životnosti, ve skutečnosti ne všechny nabíječky může jim vdechnout život
Na druhou stranu: nechráněné modely jsou citlivější, může dojít k jejich přebití, které zničí baterii a zkratovaná baterie může být nebezpečná, proto se vyplatí koupit pouze kvalitní baterii a nabíječku ze spolehlivého místa