Bezpečnostní příručka pro používání lithium-iontových baterií

Prosím, pečlivě si přečtěte následující bezpečnostní pokyny a dodržujte všechna opatření související s použitím lithium-iontových baterií. Nesprávné použití baterií může vést k vážnému zranění nebo požáru. Zákazník je povinen dodržovat stanovené pokyny k použití výrobcem, stejně jako ty, které jsou uvedeny v bezpečnostních pokynech. Pokud zákazník nesplní tyto požadavky, přebírá veškerou odpovědnost za vzniklé škody nebo nehody. Společnost Weisson Kft. nepřebírá odpovědnost za žádné nehody nebo škody, které vzniknou v důsledku nesplnění bezpečnostních předpisů nebo nesprávného použití baterií.

DŮLEŽITÉ! Nesprávné použití lithium-iontových baterií (například narážení, vystavení záření tepla, rozložení, přetížení, přebíjení, zkrat) může způsobit explozi nebo požár!

• NIKDY neházejte baterii do vody, ohně nebo korozivních tekutin, neukládejte ji na místa vystavená slunečnímu záření, vysokým teplotám nebo pod nulou! Nepřepravujte ji tak, aby se mohla třást nebo narazit, například volně v kapse nebo peněžence! Nejvhodnější je použití krabičky na držení baterie, kde baterie leží stabilně a jsou chráněny před mechanickým poškozením.

• Při používání si nedávejte různé značky a typy baterií, staré a nové nebo již použité a nepoužité baterie dohromady! NEPOUŽÍVEJTE lithium-iontovou baterii nad určeným nepřetržitým zatížením!

• Poškozené, vadné nebo již nepoužívané baterie nevyhazujte do domácího odpadu, vždy je umístěte do označených kontejnerů na nebezpečný odpad!

• Okamžitě přestaňte používat baterii nebo ji už nepoužívejte, pokud zaznamenáte neobvyklý zápach, cítíte ji horkou na dotek (> 60 stupňů Celsia), uniká z ní kapalina, mění se barva nebo tvar nebo se zdá být jakkoliv neobvyklá.

• Upozorňujeme, že podle doporučení několika výrobců je použití li-iontových baterií k provozu elektronických cigaret riskantní, zejména u baterií vyjmutých z bateriových bloků.

Používání - Nabíjení, skladování, tipy pro delší životnost!

Ukládejte lithium-iontovou baterii na suché a chladné místo, ideálně v krabici na uchování baterií! Vyhněte se přímému slunečnímu záření, vlhkému prostředí a dlouhodobému vystavení teplotám pod bodem mrazu. Podle doporučení výrobců lze nejvhodnější skladování dosáhnout při teplotě 15°C a s 60% nabitím. Aktuální informace naznačují samovybíjení přibližně 3% měsíčně při pokojové teplotě.

Před použitím nabíječky vždy ujistěte, že používáte nabíječku vhodnou pro typ a napětí baterie, protože odlišné napětí může způsobit zapálení baterie! Nabíjejte pouze pod dohledem a daleko od hořlavých materiálů!

Pro lithium-iontové baterie je typické koncové nabíjecí napětí obvykle 4,1-4,2 V. Během vybíjení napětí Li-iontové baterie zpočátku rychle klesá z dosaženého koncového nabíjecího napětí na nominální napětí (přibližně 3,6-3,7 V) a poté klesá pouze mírně po delší dobu. Napětí článku začne opět prudce klesat krátce před úplným vybitím. Vyhněte se nadměrnému vybíjení, udržujte baterie s 3,7 V nad 2,8 V! Lithium-iontové baterie nesmí být vybíjeny pod 2,5 V na článek, ani během skladování.

• Ačkoli rychlé nabíjení nabije baterii rychleji, neprospívá její životnosti; menší (pod 1 A) nabíjecí proudy obvykle zvyšují počet dostupných nabíjecích cyklů a životnost baterie.

Vyhněte se přeplnění a vyhněte se nabíjení na 100%! Baterie stárne rychleji s rostoucím napětím článku, proto nedržte lithium-iontovou baterii neustále nabitou na 100 %, stav nabití by měl být spíše 55-75 %. I při zřídka používání je vhodné dobíjet baterii asi každých šest měsíců na 55-75 %, abyste ji udrželi provozuschopnou po dlouhou dobu.

Vyhněte se hlubokému vybití na 0%! Prodlužuje to životnost lithium-iontové baterie, pokud je znovu nabíjena, když dosáhne úrovně nabití 30 %.

Přetečení: Pokud jsou články přetečeny, vnitřní pojistka nebo BMS může odpojit baterii, ale obvykle jen dočasně. Některé nabíječky jsou schopny znovu nabíjet zdánlivě vadnou, přetečenou baterii pomocí postupného nabíjení, takže pokud máte takovou baterii, je dobré ji vyzkoušet v několika nabíječkách, abyste zjistili, zda ji některá dokáže oživit. Pokud článek klesne pod 1,5 V, nepokračujte v jeho používání, protože hrozí vysoké riziko zkratu, což může způsobit požár!

Rizika a nebezpečí spojené s používáním lithium-iontových baterií

Mechanické poškození

Mechanické poškození může vést k zkratu. V důsledku poškození se baterie může zahřát, kryt se může rozpustit a může vzplanout. NIKDY nerozkládejte, neprobořujte, nepřeřízněte, neprodejte nebo nepálejte baterii. Neodebírejte ochranný kryt, protože by to mohlo poškodit baterii a zrušit záruku. Nepoužívejte baterii, pokud je nebo je její izolace jakýmkoli způsobem poškozena!

Chemická reakce

Li-iontové baterie jsou uzavřeny, ale mechanické poškození nebo jiné poruchy mohou způsobit únik. Prosakovající kapalina je obvykle hořlavá a/nebo korozivní a obsahuje lithiumové soli. Prosáknuvší roztok lze z baterie smýt/utřít vodou, ale neponořujte baterii do vody, zejména pokud je plně nabitá! Prosakující kapalina může dráždit kůži, oči a sliznice. Plyny unikající z lithium-iontových baterií mohou představovat zdravotní rizika! Pokud se vyskytne únik baterie, dodržujte tyto bezpečnostní opatření:

Osobní ochrana v případě úniku:

Noste vhodný ochranný oděv (rukavice, ochranné brýle atd.)! Pokud existuje riziko úniku par v blízkosti vás, noste masku a úplný ochranný oděv! Uzavřete oblast, kde se nehoda stala, nechte lithium-iontovou baterii vychladnout a větrejte, dokud se plyny neodpaří. Vyhněte se styku s kůží a očima a vdechování par! Vsákněte vylité kapaliny absorpčním materiálem, poté je bezpečně zlikvidujte.

První pomoc:

V případě kontaktu s elektrolyty, plyny nebo požárními vedlejšími produkty z lithium-iontových baterií dodržujte tyto opatření první pomoci:

1. Oko - V případě kontaktu okamžitě opláchněte oči dostatečným množstvím vody po dobu nejméně 15 minut. Držte oční víčka otevřená, aby bylo zajištěno důkladné opláchnutí očí!

2. Kůže - Sundejte znečištěný oděv a opláchněte kůži pod tekoucí studenou vodou po dobu nejméně 15 minut.

3. Dýchání - Zajistěte dodávku čerstvého vzduchu. Pokud je to nutné, proveďte opatření první pomoci.

4. Po poskytnutí první pomoci vyhledejte lékařskou pomoc!

Přehřátí, nebezpečí požáru

Vysoké teploty mohou způsobit vnitřní zkrat, což představuje nebezpečí požáru. Ačkoli „chráněné“ baterie s interními ochrannými obvody vybavenými teplotními senzory, monitorováním napětí a bezpečnostními vypínači zabrání přehřátí nebo vzplanutí v případě přebíjení nebo přetížení, ne všechny baterie jsou chráněné. Baterie by měly být udržovány v bezpečné vzdálenosti od tepla, otevřeného ohně a korozivních kapalin! DŮLEŽITÉ! Li-iontové baterie, stejně jako ostatní baterie, by neměly být zkratovány.

Postup během hašení:

Když teplota překročí 125 °C, buňky baterie mohou vzplanout nebo explodovat.

Protože doba hoření buňky baterie je 35-40 sekund, většinou je jedinou možností v případě požáru už šířícího se požáru a povolit kontrolované spalování baterie.

Hašení: Vzhledem k tomu, že lithium-iontové baterie obvykle neobsahují kovový lithium, lze použít běžné hašicí prostředky (například hasicí prášek ABC, hasicí přístroj CO2 nebo voda). Pokud baterie nevytékají, mohou být uhašeny vodou, ale pokud vytekly, je třeba se vyhnout hašení vodou. Volba hašicího prostředku však závisí na hořlavém materiálu (např. olej, plast atd.). Pokud je to možné, odstraňte buňky z hašící oblasti. Během hašení noste přenosný respirátor a úplný ochranný oděv.

Nebezpečné produkty rozkladu: Samotné buňky nejsou hořlavé, ale organické látky v nich ano. K produkům spalování patří například fluorovodík, oxid uhelnatý a oxid uhličitý.